Zaujímavosti o agapornisoch
Agapornis...
- Trieda- Vtáky
- Rad- papagáje
- Čelaď- papagájovité
- Druh- Agapornis
- Výskyt- Afrika
- Vek- 10 rokov
- Dĺžka- 14 cm
- Hniezdenie- 2-3x ročne
- Inkubácia- 20-23 dní
- Dĺžka odchovu mláďat- mlaďatá opúšťajú hniezdo vo veku 42 dní
- Počet vajec- 3-8 ks
- Velkosť krúžku- 4,2 mm
Tieto malé 13-14 cm inteligentné africké papagájovité vtáky sú skupinou 9 rôznych druhov. Hodia sa k chovateľom, ktorí im nezabúdajú poskytnúť pozornosť a rozptýlenie. Iba v takom prostredí dokážu byť svojou spoločenskou povahou príjemními spoločníkmi. Majú milý a radostný výraz. K majiteľovi si vytvárajú silné puto. Sú to veľmi zvedavé a nebojácne vtáky so silným teritoriálnym vnemom, je preto niekedy ťažké pridať k ním spoločníka rovnakého alebo iného druhu. V priemere sa dožívajú 15 rokov. Pohlavie je u väčšiny druhov ťažko rozlíšiteľné. Agapornisom ponúkame zmes semien pre agapornisy, proso, granulované krmivo pre agapornisy, ovocie, zeleninu, zelené krmivo, grit a vlažnú vodu. Klietka pre agapornisy má byť skôr širšia ako vyššia a priestranná. Hniezdo si budujú asi 2 týždne. Znáška býva v počte 3-7 vajec, ktorých inkubačná doba je orientačne 21 dní a mláďatá sú na rodičoch závislé asi 8 týždňou. Sú pohlavne dospelé v 9 mesiacoch. Ideálna teplota hniezda je 20 °C. Vlhkosť zvyšujú čerstvé vrbové prútiky a pravidelné podanie čistej vody, v ktorej sa samica pravidelne kúpe a mokrá zasadne na vajíčka. Často sa stáva, že sa samica chová agresívne k svojim mláďatám, trhá im perie a hryzie ich, prípadne vyhodí z hniezda. V romto prípade je nutné zhodnotiť možnosť umelého dokrmu mláďat.
Metódy k určeniu pohlavia
Tvar chcostových pier
Táto metóda nie je 100% spoľahlivá. Chvostové perá samičky majú štvorhranný tvar, zatiaľ čo samčekov chvost vybieha skôr do špičky.
Panvový test
Panvový test je pre skúsených chovateľov je najjednoduchším spôsobom ako zistiť pohlavie agapornisa. Skúsený chovateľ dokáže zistiť podľa postavenia úanvových kostí a predovšetkím vzdialenosti medzi nimi určiť, či sa jedná o samčeka alebo samičku. Táto metóda sa však tiež neukázala ako 100% spoľahlivá, lebo aj skúsený chovateľia sa môžu zmýliť. okrem toho ju možno používať až u vtákov vo veku 8-9 mesiacov.
Test DNA
Existuje niekoľko druhov metód ako podľa DNA určiť pohlavie vtáka, jednou z nich je test krvi. Vzorku by mal odoberať len veterinár špecializujúci sa na exotické vtáctvo, ktorý ju potom preskúma sám alebo ju pošle na rozbor do laboratória. Existujú aj laboratóriá, kde si môžete nechať určiť pohlavie svojho agapornisa aj bez prítomnosti veterinára- tieto laboratóriá nepracujú s krvou, vystačia si s niekoľkími pierkami daného jedinca, ktoré môžeťe ako chovateľ do laboratória zaslať.
Prejavy chovania
O pohlaví agapornisa nám môže napovedať jeho správanie, u vtákov sa totiž po dosiahnutí ich pohlavnej zrelosti vyvýja určitý typ chovania. Samčekovia začínajú kŕmiť svojich obľúbencov a môžu začať ,,jazdiť" po predmetoch alebo dokonca po ľudoch. Akonáhle vták znesie vajíčko, je jasné, že sa jedná o samičku. Skupiny agapornisov chované spoločne sa často behom doby párenia rozpadajú na jednotlivé páry.